Święto Konstytucji 3 maja

Dnia 30 kwietnia 2024r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Samogoszczy odbył się apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W uroczystości wzięli udział: p. Dyrektor Barbara Makowska, p. vice Dyrektor Joanna Mikulska, ks. Kanonik Bogusław Filipiuk, uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi.
3 Maja to ważna data w dziejach naszego narodu! To właśnie tego dnia uchwalono Konstytucję 3 Maja w 1791 roku - pierwszą w Europie i drugą na świecie. Była ona rozpaczliwą próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności.
Obchody rozpoczęliśmy od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy VA i VB przenieśli nas w czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Osiemnastowieczne stroje, odpowiednia intonacja i pięknie zaśpiewane pieśni przez uczennice klasy VI przeniosły widzów do czasów przedrozbiorowych ukazując ich dramaturgię. Następnie oczom zebranych ukazała się sala plenarna Sejmu Czteroletniego, gdzie uchwalono Konstytucję 3-go Maja. Podniosłego charakteru uroczystości dodało wspólne odśpiewanie Roty.
Po części artystycznej Pani Dyrektor podziękowała naszym artystom za pięknie przygotowaną akademię, przypomniała, co my jako Polacy zyskaliśmy dzięki uchwaleniu Konstytucji i dlaczego ten dzień powinien być obchodzony uroczyście. Następnie zaprosiła na obchody trzeciomajowe w gminie Maciejowice.
Akademię przygotowały wychowawczynie klas VA i VB, natomiast o dekorację zadbała p. Anna Gugałka.