Prawa Dziecka - przedstawienie 17.11.2016

AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY USTANOWIENIA  KONWENCJI PRAW DZIECKA

Dnia 17 listopada 2016 roku odbyły się w naszej szkole 2 AKADEMIE: dla szkoły podstawowej i gimnazjum, z okazji rocznicy ustanowienia Konwencji Praw Dziecka.

Konwencja Praw Dziecka została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989r., natomiast  Polska ratyfikowała ją  30 kwietnia 1991 r.

Na wstępie przywitano dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów. Aby przybliżyć uczniom szkoły podstawowej w/w dokument, klasa szósta przygotowała przedstawienie teatralne pt.,,Król Maciuś wobec praw dzieci” pod kierunkiem wychowawczyni p. Wioletty Krupa. Następnie, najstarsi uczniowie przedstawili krótką historię  powstawania kolejnych dokumentów prawnych zmierzających do powstania Konwencji. Kolejnym etapem była prezentacja serii krótkich filmów  edukacyjnych związanych z tematyką przemocy, wykorzystywaniem seksualnym, siecio – zagrożeniami itp. Na zakończenie pani dyrektor Mariola Jakubczak odpytała uczniów co zapamiętali. Okazało się, że dzieci były skupione i słuchały z uwagą, gdyż ich odpowiedzi były bardzo rzeczowe i dokładne.

Etap gimnazjum to zupełnie inny przekrój wiekowy niż szkoła podstawowa, a więc i przekaz powinien być dla nich dostosowany. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego powitała zebranych i przedstawiła wspólnie z koleżanką treści zawarte w prezentacji powerpoint na temat historii Konwencji Praw Dziecka. Prezentacja zawierała również przypomnienie praw i obowiązków ucznia. Następnie zaprezentowano film nakręcony przez gimnazjalistów prezentujący w sposób zabawny prawa dziecka. Na zakończenie pani pedagog Anna Gugałka jeszcze raz przypomniała uczniom o  obowiązkach, które są często przez nich lekceważone.